motto

Stres

Nie poddawaj się

Istnieje wiele metod zapobiegania skutkom stresu.
Naturalną metodą jest nabierana z czasem umiejętność radzenia sobie ze stresem. Kolejny występ publiczny nie jest już przyczyną takich emocji, jak ten pierwszy.
Druga metoda to tzw. strategie paliatywne polegająca na odwracaniu własnej uwagi od sytuacji stresowych poprzez robienie sobie jakiś przyjemności lub rozładowujące napięcie kontakty towarzyskie. Metoda ta nie uczy jednak rozwiązywania sytuacji stresowych.

Następstwa stresu

Przedłużający się stres lub jego duża intensywność powodują wyczerpanie zasobów energetycznych.
Następuje dramatyczny spadek wydolności i odporności organizmu, manifestujący się m.in. szczególną podatnością na wiele chorób, zarówno fizycznej jak i psychicznej natury.

Przebieg stresu

Dr Dorota Merecz-Kot tłumaczy, że aktywacja stresu następuje przez tzw. oś nerwową. – To szybkie, lecz krótkotrwałe pobudzenie przejawiające się m.in. rozszerzeniem źrenic, uczuciem zasychania w gardle, przyspieszoną akcją serca, poceniem się, jeżeniem się włosów -wyjaśnia. Potem wkracza do akcji oś neurohormonalna. Jej podstawowym zadaniem jest podtrzymanie pobudzenia wytworzonego przez oś nerwową. Reakcja zwana "walcz lub uciekaj" to wzrost aktywności mięśniowej, który umożliwia walkę z przyczyną stresu lub ucieczkę przed nią. - Pierwotnie reakcja "walcz lub uciekaj" wyzwalana była w

Czym jest stres?

"...Przetrwałeś kolejny stresujący tydzień w pracy. I kiedy wszystko już załatwiłeś i masz zamiar zrelaksować się, dopada cię infekcja. A to dlatego, że do rozwiązania problemów zawodowych zużyłeś niepotrzebnie tyle energii, ile wystarczyłaby do upolowania bawołu czy ucieczki przed drapieżnikiem – tłumaczą psychologowie....

Subskrybuje zawartość